Loading...

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید                                                 

کرج:02632203370
تهران: 0214426347
Your short address
02100000000
09120000000

User Rating: 0 / 5

صورت معاملات فصلی (ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم)

یکی دیگر از ابزارهایی که ماموران رسیدگی کننده در تعیین دقیق درآمد فعالان اقتصادی می توانند بدانها استناد نمایند،صورتحسابهای مندرج به شماره اقتصادی مودیان می باشد. در این راستا ماده (۱۶۹) مکرر قانون مالیاتهای مستقیم نیز، الزامات و تکالیفی را برای مودیان در نظر گرفته است. با مطالعه این ماده متوجه می شویم که مفاد آن به دو بخش قابل تقسیم است که عبارتند از:

1-    صدور صورتحساب و ارائه فهرست معاملات به سازمان مالیاتی

2-    اخذ شماره اقتصادی از سازمان امور مالیاتی (لازم به یادآوری است که این بخش در مبحث مربوطهبه تفصیل مورد بررسی قرار گرفت. )

بمنظور اجرای صحیح این ماده تاکنون دستورالعملهای متعددی از سوی سازمان امور مالیاتی صادر شده که این امر دلالت بر اهمیت این موضوع دارد. ضمناً برای آن دسته از مودیان متخلف این ماده، جرائمی پیش بینی شده که از آن جمله می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

1-    در صورت عدم صدور صورتحساب جریمه ای معادل ده درصد (۱۰%) مبلغ مورد معامله در نظر گرفته شده است

2-     عدم ارائه فهرست معاملات انجام شده به سازمان امور مالیاتی کشور، مشمول جریمه ای معادل یک درصد (۱%) معاملاتی که فهرست آنها ارائه نشده است، خواهد بود.

 شایان ذکر است بمنظور شفاف سازی، تکریم و رعایت هر چه بیشتر حقوق مودیان به اهم موارد اصلاحی دستورالعمل اجرائی شماره ۲۴۴۶۸/۲۰۰/ص مورخ 27/10/90مربوط به فهرست معاملات در ذیل اشاره می شود.

الف -کلیه دستگاههای اجرائی مکلفند فهرست معاملات و صورت پرداخت قراردادهای خود را تا یک ماه پس از پایان هر فصل و همچنین حسب مورد تا یک ماه از تاریخ انجام معامله به صورت الکترونیکی از طریق پورتال سازمان ارسال و یا در قالب فایل تولید شده از نرم افزار مربوطه به اداره امور مالیاتی ذیربط تحویل نمایند.

ب -درخصوص خریدهای تا میزان (۱۰%) مبلغ حد نصاب معاملات کوچک موضوع تبصره یک ماده (۳) قانون برگزاری مناقصات، رعایت مقررات فوق ضرورتی ندارد و فقط باید معاملات مذکور را طی یک سطر در فهرست سه ماهه خرید به صورت تجمیعی درج نمود. در صورتیکه معاملات انجام شده از (۱۰%) مبلغ خرید سالیانه مودی بیشتر باشد، مودی مذکور در زمره مودی دارای ریسک بحساب آمده، از اینرو و در اولویت رسیدگی مالیاتی قرار می گیرد. لازم به ذکر است همین موارد در مورد فروش تا میزان (۱۰%) مبلغ حد نصاب، عیناً به روش خرید قابل اجراست. شایان ذکر  پیرو بخشنامه 200/94/504 مورخ 05/03/1394 ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم اصلاحیه مصوب ، مبلغ 10% حد نصاب معاملات کوچک برای سال 1394، سیزده میلیون و نهصد هزار ریال (13،900،000 ریال)اعلام گردید. در خاتمه باید اذعان نمود راهکارها و تمهیداتی که از سوی سازمان امور مالیاتی درخصوص فعالیتهای فعالان اقتصادی صورت گرفته، این فرصت را برای ماموران رسیدگی کننده فراهم می نماید که آنان به نحو مطلوب تری بتوانند به تعیین درآمد مشمول مالیات مودیان دست یافته و از این طریق موجبات رضایت مندی هر چه بیشتر آنان را فراهم نمایند.

 

500 Characters left


User Rating: 0 / 5

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Share in:
    
 •  
  Address:
  Your short address...
 •  
  Phone:
  Phone number...
 •  
  Phone:
  Phone number...
 •  
  Mobile:
  Cellphone number...
 •  
  Mobile:
  Cellphone number...
 •  
  Fax:
  Fax number...
 •  
  Email:
  Email address...

همای راستین میهن


Titleموسسه حقوقی بین الملل همای راستین میهن متشکل از  تیمی است که خود را متعهد به ارائه خدمات حقوقی ، اداری و ثبتی بر اساس دانش حرفه ای و به صورت کاملا تخصصی میدانند.منشور و راهبرد های موسسه گویای تعهدات،اصول و اهدافی است که اساس و شالوده ی فعالیت های موسسه ثبت هما را تشکیل می دهد معتقدیم که موفقیت به معنای حقیقی آن هنگامی وجود داشته و مفهوم پیدا می کند که بر مبنای زنجیره ای از اصول و تعهدات بنیادین استوار گردد و هر آنچه را که تا کنون حاصل کردیم نیز بیش از همه ،حاصل جدیت در پایبندی به اصول و تعهدات می باشد.

شناسه ملی ثبت هما : 14005301049

شماره ثبت موسسه هما : 2905

ثبت شرکت با موضوعات مختلف


ثبت شرکت پیمانکاری

ثبت شرکت خدماتی

ثبت شرکت اینترنتی

ثبت شرکت تبلیغاتی

ثبت شرکت مهندسی

ثبت شرکت ساختمانی

خدمات اداری و ثبتی


اخذ جواز تاسیس

ثبت علامت تجاری(برند)

ثبت موسسه انتفاعی/ غیرانتفاعی

ثبت تغییرات(صورت جلسات)

اخذ گرید(رتبه)

اخذ کارت بازرگانی

اخذ کد اقتصادی

دفتر کرج


Titleکرج، پل آزادگان، خیابان بخشداری، ساختمان بانک مهراقتصاد(مجتمع مهدی) ، طبقه 6 واحد39

Title 203370 32 - 026

Title 0570475- 0912

دفتر تهران


Titleتهران ، صادقیه ، بلوار اشرفی اصفهانی ،ابتدای خیابان جلال آل احمد ، پلاک 449، طبقه سوم، واحد 6

Title 3437 26 44 - 021

 Title 21 31 896- 0912

All rights reserved.

Powered by Total Pack

No Internet Connection